Burun tıkanıklığına yol açan problemler ve tedavisi

Prof Dr. Tanfer Kunt

Beylikdüzü Doktorları

Online Randevu

BURUN TIKANIKLIĞI

BURNUN FONKSİYONU NEDİR?
Burun solunum yolunun başlangıcını oluşturan önemli organımızdır. İçinden geçen havanın ısıtılmasından, temizlenmesinden ve nemlendirilmesinden sorumludur. Havanın temizlenmesi; burun içine giren havadaki toz gibi partikülerin , mikroorganizmaların yakalanmasını içerir.
Burnumuz bu görevlerini, burun boşluğunun içinde yer alan konka denilen burun etleri  ile yerine getirir, burun etleri , dış  ortamın ısısı, kirlilik ve nem derecesine göre büyüme ve küçülme yapabilme yeteneğine sahiptirler. Örneğin soğuk ve kuru ortamda burun etleri büyüyerek burnun içinde geçen havayı ısıtıp nemlendirmektedirler.
Burun boşluğu tek bir boşluk değildir ve ortada dikine yerleşmiş olan kıkırdak ve kemikten oluşan septum denilen bir duvar ile iki boşluğa ayrılır(şekil 1,2).

Şekil 1. Nazal boşluk ve geniz bölgesinin yapısı

BURUN TIKANIKLIĞI NEDİR?
Burun tıkanıklığı şikayeti , hastalar tarafından burundan hava alınamaması, tıkanıklık hissi, ağızdan solunum yapılması şeklinde ifade edilir. Bazen sadece spor yapılırken hissedilmektedir.
Burun tıkanıklığı genelde burun boşluğunda ki mekanik hava yolu engelinin varlığında hissedilir. Hava yolu tıkanıklığını yapan sebepler şunladır.
1.Burun duvarı eğriliği(Septum Deviasyonu) en sık görülen sebeplerden birisidir. Burun boşluğunda ortada dikine yer alan ve düz olması gereken duvarın bir tarafa yada her iki tarafa eğrilmesi ve burun pasajını tıkaması söz konusudur. Bu eğrilikler doğumdan itibaren hayatın her hangi bir döneminde burnun karşılaştığı travmalar sonucu oluşmaktadırlar.
2.Burun etlerinin büyümesi (Konka hipertrofisi) diğer bir önemli tıkayıcı nedendir. Devamlı yada geçici olarak  görülür. Burun kemiğinin eğriliğinde karşı tarafta pasajda genişleme olacaktır, bu durumda çoğunlukla karşı tarafın etlerinde büyüme görülür. Sonuçta her iki taraf tıkanmaktadır. Burun etlerinin büyümesinin diğer nedenleri ortamın kuru olması, allerjik burun hastalıkları ve burun boşluğunda oluşan enfeksiyonlardır(şekil 2).
3.Burun boşluğu içerisinde yer alan polipler ve tümörlerde mekanik olarak tıkanıklığa sebep olurlar.

Şekil 2. Burun tıkanıklığına yol açan problemler

BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ
Burun tıkanıklığı tedavisinde sebep olan probleme yönelik tedavi yapılmaktadır. Tedaviler ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler olarak ikiye ayrılmaktadır.

İLAÇ TEDAVİSİ
Burun enfeksiyonlarında burun akıntısının azaltılması, burun etlerinin küçültülmesi için antibiotikler, burun spreyleri ve diğer ilaçlar kullanılır.

CERRAHİ TEDAVİLER
Burun eğriliklerinin cerrahi tedavisi olan Septoplasti en sık uygulan yöntemdir.. Tıkanıklığı  oluşturan kemik yada kıkırdak dokulardaki eğrilikler genel yada lokal anestezi altında düzeltilir. Yaklaşık 1 saat kadar süren cerrahi sonrası burun boşluğuna geçici olarak yumuşak slikon yada merosel tamponlar konulmaktadır. Bu tamponlar 24 ile 48 saat kadar burun boşluğunda tutulmaktadır. Sonrasında burun içerisine ilaç tedavileri uygulanacaktır.
Burun etlerinin küçültülmesi Konkatomi yada Konka Radyofrekans küçültme operasyonu ile yapılmaktadır. Günümüzde burun etlerine zarar vermeden sadece boyutunu daimi olarak azaltacak teknikler uygulanmaktadır. En popüler olanı burun eti içerisine elektrik akımı vererek ılımlı derecede yakma ile oluşturulan küçültme işlemidir.