C Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yrd. Doç Dr. İrem Öner Özkara

İç Hastalıkları (Dahiliye)

C vitamini (askorbik asit), vücut tarafında üretilmediği için dışarıdan alınması gereken bir vitamindir. C vitamini başta mandalina, portakal, üzüm, limon ve yeşil limon olmak üzere, domates, maydanoz, çilek, kuşburnu, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, patates, bezelye, kırmızıbiber, brüksel lahanası, karalahana, karnabahar, kavun ve mangoda doğal olarak bulunur. Sentetik olarak ise laboratuvar ortamında üretilmektedir.

C vitamininin faydaları nelerdir?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Kanseri önlemeye yardımcı olur
 3. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini ve hastaların yaşam kalitesini arttırır
 4. İnme ve felç gibi hastalıkların riskini azaltır
 5. Cilt sağlığını korur ve kollajen gelişimini arttırır
 6. Yaraların iyileşmesini hızlandırır
 7. Fiziksel gücü arttırır

C vitamini eksikliğinde hangi hastalıklar gelişir?

 1. Kronik yorgunluk sendromu
 2. Bağışıklık sisteminde baskılanma
 3. Kanser
 4. Astım
 5. Kalp ve damar hastalıkları
 6. Kansızlık
 7. Diş eti hastalıkları
 8. Felç
 9. Yüksek tansiyon
 10. Damar sertliği
 11. Saçlarda incelme, dökülme ve kırılma

C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

 1. Bağışıklık sisteminde zayıflama ve sık hastalanma
 2. Diş etlerinde kanama
 3. Yaraların yavaş iyileşmesi
 4. Vücutta çabuk morarma kanama bozuklukları
 5. Kilo artışı
 6. Eklemlerde ağrı ve şişlik, şekil bozukluğu
 7. Depresyon
 8. Ciltte lekelenme
 9. Demir eksikliği kansızlığı

C vitamini ihtiyacının büyük kısmı meyve ve sebzeler aracılığıyla karşılanır. İhtiyaç duyulan C vitamini miktarı yaşa ve cinsiyete göre değişir. Hamile ve emziren kadınlar daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyarlar. Günlük ortalama ihtiyaç 60-200 mg arası değişmektedir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde, kronik uykusuzluk ve çalışma düzeni bozukluklarında, besin zehirlenmeleri, travma, yaralanma, soğuk, ağır egzersiz yapılan dönemlerde, yanık ve ameliyat durumlarında, yoğun sigara ve alkol tüketimi dönemlerinde C vitamini ihtiyacı artar ve daha yüksek miktarlarda alınmalıdır.

C vitamini pişirme işlemine karşı oldukça duyarlıdır. Sebzeleri veya meyveleri pişirmek C vitamini içeriklerini %30-40 düşürür. Gıdalardaki C vitaminini koruyabilmek için gıdalar tüketim zamanına kadar buzdolabında saklanmalıdır. Sebze ve meyveler büyük parçalan halinde kesilmeli, minimum su ve ısı ile pişirilmelidir. Gıdalar derin dondurucuda da 2 aydan uzun süre saklanmamalıdır.

C vitamini eksikliği, büyük oranda beslenme düzenindeki eksikliklere bağlı meydana gelmektedir. Günlük beslenme düzenimizde uzun süre C vitaminini eksik tuttuğumuz zaman ciddi şekilde C vitamini eksikliği oluşmaktadır. 3 ay ve fazlası dönemlerde vücutta eksik kalan C vitamini, “skorbüt” denilen hastalığın oluşmasına yol açmaktadır.

Beslenme yoluyla alınan C vitamininin yetersiz kaldığı durumlarda damardan yüksek doz C vitamini tedavisine de sıklıkla başvurulmaktadır. Bu sayede kısa sürede maksimum etki sağlanabilmekte olup yukarıdaki faydaların yanı sıra enfeksiyon hastalıkları tedavi edilebilmekte, bağışıklık sistemi kuvvetlendirilebilmekte ve kronik hastalık semptomları hafifletilebilmektedir. Özellikle kanser tedavisinin etkinliğinin arttırılmasında, tedavi süresince yaşam kalitesinin yüksek tutulmasında ve kanserden korunmada etkili olduğu klinik çalışmalar ile ispat edilmiştir.

Yüksek doz C Vitamini tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için: 0561-01-12